Jak przygotować się do rozmowy o pracę na stanowisko programisty?

Jak każda rozmowa o pracę- także i ta związana z etatem w zawodzie programisty może być bardzo stresująca. Dlatego też jedyne, co możemy zrobić to postarać się opanować stres i emocje, a także w jakiś sposób spróbować się do tego wydarzenia przygotować. Jeśli będziemy wiedzieć, jak w praktyce może wyglądać taka rozmowa rekrutacyjna– na pewno nie damy się zaskoczyć, będziemy opanowani i spokojni o udzielane przez nas odpowiedzi. Taka wiedza dodaje też pewności siebie.

Rekrutacja na stanowisko programisty często składa się z dwóch, a nawet trzech etapów

W szczególności, z takim dwuetapowym lub trzyetapowym procesem możemy się spotkać w większych firmach oraz w korporacjach. Przesłane dokumenty aplikacyjne są analizowane przez dział HR pod względem dopasowania kandydatów do posiadanego stanowiska. Jeśli ta weryfikacja przebiegnie pomyślnie- z dużym prawdopodobieństwem zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną i będzie ona za pewne prowadzona ze specjalistą HR. Podczas takiej rozmowy możemy się spodziewać weryfikacji znajomości danego języka obcego, jeśli taka była wymagana w ogłoszeniu. Na tym etapie pracownik działu kadr może zapytać nas o nasze wykształcenie lub też przebieg kariery zawodowej- może dopytać o to, co zbyt skrótowo zostało umieszczone w CV. Za pewne opowie też o stanowisku, warunkach zatrudnienia oraz o ewentualnych benefitach pozapłacowych. Nie możemy dać się też zaskoczyć pytaniami związanymi z nasza motywacją do zakończenia poprzedniej pracy i chęci poszukiwania kolejnej.

Po tej rozmowie za pewne będziemy musieli chwile zaczekać, aby dowiedzieć się, czy zostaniemy zakwalifikowani do kolejnego etapu, kiedy to weryfikowane będą nasze umiejętności praktyczne. Na takiej rozmowie zazwyczaj nie spotkamy się już z pracownikiem działu kadr, a z jakąś inną osobą o umiejętnościach programistycznych. Spotkanie ma na celu sprawdzenie naszych umiejętności i może wiązać się z koniecznością wykonania jakiegoś zadania, uzupełnienia testu czy rozwiązania zagadki.

Zobacz więcej porad jak przygotować się do rozmowy o pracę

Ważne jest to, jak radzimy sobie w praktyce

Na pewno warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy- coraz częściej w przypadku programistów znacznie mniejszy nacisk kładzie się na pamięciową znajomość komend, a ważniejsze staje się radzenie sobie z problemami i ich praktyczne rozwiązywanie. Jeśli ktoś jest programistą- za pewne wie, że bardzo wiele informacji można pozyskać z dokumentacji, można się też wspierać gotowymi rozwiązaniami i książkami. Jednakże często brak umiejętności rozwiązywania napotkanych problemów może postawić nas pod ścianą. O dziwo, obecnie od programistów wymaga się też, aby byli komunikatywni i umieli współpracować w grupie w ramach zespołów projektowych. Jest to niejako warunkiem tego, aby w ogóle móc w danej firmie zrobić jakąkolwiek karierę. Ostatnim etapem może być rozmowa z osobą zarządzającą konkretnym projektem. Będzie ona w stanie ocenić, jak odnajdziemy się w pracy zespołowej. Po tym etapie możemy w końcu uzyskać odpowiedź zwrotną związaną z tym, czy zostaliśmy przyjęci.

Przewiń do góry