kampania social media

Projektowanie kampanii w social media

Początkowe ustalenia, co do kampanii w social media, jaką będziemy chcieli zrealizować, są szalenie istotne i w praktyce mogą rzutować na powodzenie całego przedsięwzięcia. Dobrze zaprojektowana kampania przynosi rezultaty, które chcieliśmy uzyskać, a tym samym jej efektywność nie rozpływa się w nieograniczonym czasie, czy też w „jakimś tam” budżecie. Dlatego też chcąc zrealizować taką kampanię, z której będziemy zadowoleni- powinniśmy poświęcić jej więcej czasu i nie ograniczać jej tylko i wyłącznie do założenia strony firmowej na danym portalu społecznościowym. W tym celu pomocna jest dobra agencja social media, która nie tylko zaproponuje nam najbardziej optymalne rozwiązania i doradzi nam, która strategia będzie najlepsza. Profesjonalna agencja reklamowa taka jak Brandbay.pl opracuje dla nas cały projekt, a następnie podejmie się jego systematycznego wcielania w życie.

Jakie informacje na pewno można w takim projekcie zawrzeć?

Najlepiej zawrzeć w nim cały pomysł na kampanię i opisać działania, jakie będą podejmowane wraz z ich częstotliwością. Dobry projekt powinien jednak dodatkowo posiadać jeszcze kilka dodatkowych elementów. Jakich? Na pewno powinien to być harmonogram prac z uwzględnieniem całościowego czasu trwania kampanii. Taki harmonogram pozwala na bieżąco sprawdzać, jak posuwają się prace i ile z tego, co zaplanowane rzeczywiście udało się wcielić w życie. Obok harmonogramu bardzo ważny jest całościowy budżet na kampanię, a także jego rozdysponowanie w czasie na konkretne cele. Można z wyprzedzeniem zaplanować konkretne akcje lub wydzielić stosowny budżet na przykład na płatne formy reklamy, jeśli tak zakłada projekt kampanii. W końcu, bardzo ważnym elementem jest zdefiniowanie celów. Trzeba więc zastanowić się, co chcielibyśmy osiągnąć poprzez kampanię, oczywiście biorąc pod uwagę posiadany budżet, a także ilość czasu. To szalenie istotne, aby cele były mierzalne i konkretne, tak, aby można było podeprzeć się twardymi danymi, aby oszacować, czy udało się je zrealizować w praktyce.

Czas zająć się odbiorcami

Projekt powinien też w pewnej swojej części skupiać się na odbiorcach. Dlatego ważnym jego elementem jest zdefiniowane person, czyli grup odbiorców, do których nasza kampania będzie adresowana. Warto zdefiniować te grupy w możliwie najbardziej precyzyjny sposób, poprzez dane demograficzne, zainteresowania, nawyki zakupowe oraz wszystkie te informacje, które mogą okazać się istotne. Na etapie realizacji projektu pomoże to w lepszy sposób dostosować język kampanii i generowane treści do konkretnej grupy odbiorców- generuje to w rezultacie większe zainteresowanie, a nawet większe zaangażowanie i w oczywisty sposób przekłada się na lepsze statystyki. Na każdym etapie realizowania kampanii warto podpierać się dostępnymi danymi, które mamy tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim można kontrolować postępy kampanii i przez cały czas trzymać rękę na pulsie.

Przewiń do góry