Efektywny sposób zarządzania zespołem

Obecnie w wielu przedsiębiorstwach praca zorganizowana jest w ramach funkcjonowania specjalnych zespołów. Tym samym, dana grupa projektowa to zbiór osób, które muszą ze sobą współpracować, aby osiągnąć zamierzony cel w odpowiednim czasie. Aby ułatwić koordynację i funkcjonowanie takiej grupy, bardzo często wyznaczony zostaje jej lider lub też osoba zarządzająca grupą. Jest to efektywne rozwiązanie, które zapobiega tworzeniu się chaosu, trzyma wszystkich członków grupy w ryzach i na bieżąco ich motywuje. Jednakże, jak zarządzać zespołem, aby faktycznie osiągnąć sukces? W praktyce wcale nie jest to takie łatwe, a lider nie tylko musi przyjąć odpowiednią strategię działania i odznaczać się pewnymi cechami charakteru, ale też powinien mieć wyjątkową łatwość w nawiązywaniu kontaktu z innymi.

Odpowiedni dobór pracowników i delegowanie zadań

Każdy człowiek jest inny i ma predyspozycje do wykonywania innych zadań. Tym samym jedne wykona znacznie szybciej, a z innymi będzie się męczył. Dlatego też tak kluczowe jest, aby odpowiednim osobom przydzielać właściwe zadania, w których naprawdę będą dobrze się czuli i w których będą mogli się wykazać maksymalną efektywnością. Łatwiej jest w momencie, kiedy się już z danymi ludźmi pracuje od dłuższego czasu, a co za tym idzie ich możliwości oraz cechy osobowościowe zostały sprawdzone w praktyce. W przypadku rekrutowania nowych pracowników można się posiłkować analizą ich dokumenty rekrutacyjnych, zawartych w nich informacji o wykształceniu, ale i doświadczeniach na rynku.

Wszystkie zadania powinny być bardzo konkretnie określone

Najgorszym, co można zrobić to powiedzieć, że coś musi być wykonane- bez określenia, kto ma to wykonać, kto jest za to odpowiedzialny i w jakim terminie. Dlatego też praca projektowa musi być dobrze zorganizowana, a bardzo często pomagają w tym specjalne programy do zarządzania projektami. Każde zadanie powinno zostać rozpisane, powinno zawierać konkrety, a także nieprzekraczalny czas realizacji. Do każdego zadania należy przypisać odpowiednią osobę, a później egzekwować wykonywanie przez nią obowiązków. Taka dyscyplina jest ważna, ale warto też pozostawić sobie i innym margines swobody na to, aby dany pracownik mógł poprosić o pomoc lub też zgłosić, że nie do końca radzi sobie z zadaniem. Dobrze jest dać członkom grupy poczucie, że lepiej zgłosić się ze swoim problemem niż kumulować w sobie stres i frustrację związaną z tym, że nie potrafi się wykonać zadania na czas. Z tego samego względu istotne jest każdorazowe udzielanie pracownikom informacji zwrotnej o tym, w jaki sposób oceniona została ich praca. Jest to oznaką sumienności i rzetelności, a często może działać również i motywująco.

Oprócz tak doskonałej organizacji- warto też doceniać pomysłowość pracowników oraz to, że mogą mieć własne propozycje ciekawych usprawnień w ramach projektu. Każda sugestia jest warta przemyślenia, gdyż może to właśnie ona dodatkowo zwiększy efektywność realizacji poszczególnych zadań.

Przewiń do góry