Planowanie i organizowanie pracy całego zespołu

Z pewnością, dobra organizacja pracy wcale nie jest łatwym zadaniem. Niektórzy specjaliści latami się tego uczą, w tej dziedzinie się doskonalą i zdobywają cenne i prestiżowe certyfikaty. A każdy nowy projekt oznacza kolejne, jakże cenne doświadczenia. Jednakże, zarządzania projektami można się nauczyć, tym bardziej, jeśli posiada się pewne cechy osobowościowe, które to ułatwiają. Na pewno znajdziemy wśród nich komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, ale też sumienność i terminowość. Wobec tego, jak zaplanować pracę zespołu, aby powierzone nam zadanie zrealizować jak najlepiej i aby zrobić to na czas?

Delegowanie zadań do odpowiednich specjalistów

Jest to podstawowa i niejako jedna z najważniejszych umiejętności osób, które kierują zespołami. Każdy specjalista jest inny i będzie efektywniej pracował w momencie, kiedy otrzyma zadanie, w którym czuje się dobrze. Przydzielanie zadań jest znacznie prostsze w momencie, kiedy zna się swoich pracowników, a co za tym idzie zna się ich możliwości. Tymczasem, jeśli do danego zespołu projektowego dopiero prowadzona jest rekrutacja- można się posiłkować jedynie dokumentami aplikacyjnymi oraz wstępną rozmową. A dopiero w praktyce okaże się, czy dana osoba posiada te umiejętności i kompetencje, które deklarowała.

Aby zawsze mieć wszystko pod kontrolą

Ta kontrola powinna się przejawiać na wielu różnych polach. Na przykład regularnego monitorowania postępów zleconych pracownikom zadań. Może też dotyczyć rzetelnej oceny ryzyka, które jest wpisane niemalże w każdy projekt. W końcu, kontrola oznacza sprawdzanie, czy wszystko jest realizowane według planu w odpowiednim do tego czasie. Warto pamiętać także o jednej rzeczy. Osoba zarządzająca projektami musi być rzetelna i skrupulatna, a także musi dyscyplinować zespół. Sama dyscyplina może nie być jednak wystarczająca. Najlepiej, aby taka osoba znała także różne techniki wpływania na innych oraz ich motywowania do pracy.

Ważne jest też, aby dostrzegać potencjał nowych rozwiązań

Każdy z członków zespołu wnosi do niego swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności. Tym samym może realizować zadania, jakie zostaną mu przypisane. To jednak nie wszystko- każdy bowiem ma swoją kreatywność i wyobraźnię oraz własny punkt widzenia, dobrze jest więc wysłuchiwać wszelkich nowych pomysłów i wskazówek, które mogą naprawdę przyczynić się do efektywniejszej pracy wszystkich pozostałych osób. W taki sposób wprowadza się usprawnienia i innowacje, choćby miały dotyczyć nawet tych najbardziej prozaicznych rzeczy, jak chociażby sposób udostępniania plików czy komunikowania się podczas pracy zdalnej. Jest to ogromna wartość pracy dodanej- to, że kilka osób ma znacznie większy potencjał od jednego, samodzielnego specjalisty. Dlatego też rządząc twardą ręką łatwo można przegapić naprawdę sensowne i przemyślane sugestie, które mogłyby wnieść do projektu bardzo wiele. Zawsze trzeba więc zostawić pewien margines na przemyślenia, kreatywność, oryginalność i innowacyjność, jaka w takim zespole może się pojawić.

Przewiń do góry