Wszystkie hasła odpowiednio zabezpieczone

Niestety, ciągle bardzo często zbyt mało uwagi przywiązujemy do tego, jakie hasła stosujemy w różnego rodzaju usługach i na stronach internetowych. Często praktycyzm związany z tym, aby hasło dało się łatwo zapamiętać skłania nas do zapomnienia o kwestiach bezpieczeństwa. Tymczasem, ochrona haseł jest bardzo ważna, gdyż w praktyce okazuje się, że każdego dnia bardzo wiele z nich zostaje skradzionych, co powoduje nowe problemy, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć. O ile mniejsze szkody może wyrządzić nam nieuprawniony dostęp do portalu społecznościowego, o tyle hasła bankowe czy do innych instrumentów finansowych są bardzo istotne. Wobec tego, jak chronić swoje hasła?

Hasło nie może być zbyt proste

Z łatwością znajdziemy w sieci przykłady najczęściej wykorzystywanych haseł, które tak często stosuje się w praktyce z braku czasu, kreatywności i chęci zrobienia czegoś po najmniejszej linii oporu. Stosowanie dat urodzenia w takich hasłach również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wobec tego takie hasła wymyślać i zapamiętywać, aby uzyskać najlepszą ochronę? W sieci znajdziemy przynajmniej kilka stron, które posiadają specjalne generatory haseł. Wystarczy podać, jakie mamy wymagania względem takiego hasła, na przykład, co do jego ilości znaków oraz zastosowania dużych lub małych liter oraz znaków specjalnych. Wygenerowane hasło będzie silne, ale na pewno będzie też bardzo trudne do zapamiętania. W takiej sytuacji możemy skorzystać ze specjalnych programów, które ułatwiają przechowywanie takich haseł. Każde hasło można podpisać, a jego użycie w praktyce będzie szybkie i proste.

Zastosowanie weryfikacji dwuetapowej

Bezwzględnie, podwójna autoryzacja znacznie zmniejsza ryzyko nieuprawnionego dostępu. Dwukrotne uwierzytelnienie zazwyczaj zaczyna się tradycyjnie- koniecznością podania hasła do danej usługi. Po tym kroku pojawia się jednak jeszcze jeden- konieczność potwierdzenia poprzez autoryzację sms czy też autoryzację mailową. Dwuetapową weryfikację można włączyć w wielu skrzynkach pocztowych, a także na portalach społecznościowych.

Czym jest bezpieczne logowanie?

Tak naprawdę zawsze warto się zastanawiać, czy w danym serwisie czy na jakimś portalu zostaje nam zaoferowane bezpieczne logowanie. Pierwszą rzeczą, która może o tym świadczyć jest zastosowanie odpowiedniego protokołu dla danej strony HTTPS, czyli szyfrowania SSL lub też TLS. Protokoły te potwierdzają, że połączenie pomiędzy komputerem, a serwerem jest w pełni bezpieczne. Jeśli logujemy się do banku- zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy strona, do której wpisujemy dane faktycznie jest stroną banku- na przykład poprzez zweryfikowanie adresu URL. Zdarzały się bowiem przypadki, w których hakerzy tworzyli strony identyczne do bankowych o niemalże identycznych adresach URL- różniących się na przykład jednym znakiem interpunkcyjnym lub też literą. Logowanie się do fałszywej strony wyposażało ich w dane do logowania klientów banku. Tak więc zachowanie czujności również jest istotną kwestią bezpieczeństwa. Przydatny może się również okazać menedżer haseł.

Przewiń do góry